Bilgisayarda 5S Uygulaması

Modern bir Yalın Ofiste, bilgisayarlarınızı organize bir şekilde tutmak katma değeri olan aktivitelere odaklanmanızı ve bilgisayarlara bağlı olan hareket ve taşıma israflarını en aza indirmenizi sağlar. Bilgisayarlardaki israf asgari düzeyde ve görüşülmeye değmez olarak görülebilir ama bu israflar hızla artmaktadır.

Bilgisayarlar için 5S hem fiziksel olan hem de fiziksel olmayan parçalarla ilgilenir. Fiziksel parçalar, bilgisayarlardan sarkan kablolar, bilgisayarların ve çalışılan bölgenin temizliği ve düzenliliğidir. Bilgisayarların fiziksel olmayan parçaları ise veriler, dosyaları isimlendirme kuralları ve dosya yapılarıdır.

Çalışma alanınızı tasnif etmek, gereksiz tüm parça ve cihazları çıkarmak demektir. Setting-In-Order (Düzen), nesneleri düzenlemeyi, yerlerini belirlemeyi ve kalan fiziksel parçaların yerleşimini kapsar. Bu, yöntemler Standartlaştırma ile devam etmelidir.

Seyyar bir ofiste, fiziksel parçalarla olan meseleler çoğunlukla bilgisayarların ağ ihtiyacı ile ya da hard drive (sabit sürücü)ye erişim ile başlar.

Ticari sınıf internet erişimi ve iyi yerleştirilmiş router’lar (yönlendiriciler) bu meselenin belirlenmesine yardımcı olarak gereksiz Ethernet kablosu ihtiyacını azaltırlar.

Harici sabit sürücüler, yedekler ve bilgilerin depolanması için iyi bir fikirdir. Taşım ve cihazların depolanması, hareketli bir veri kutuları ya da kasaları ile belirlenebilir. Ancak, bu cihazlar için standartlar çoğunlukla belirsiz halde bırakılır.

Temizleme, iş yerinin ve bilgisayarların temizlenmesi ile olur. Fanlar, klavyeler, monitörler ve mouse’lar basit birer temizlik aktivitesi isterler. Bu da verimliliği ve morali arttırır.

Dijital ortama 5S uygulamak için, dosya isimlendirme kuralları ve standart dosya yapıları büyük ölçüde önem arz eder. Dijital varlıkları sınıflandırmak ve düzenlemek (Set-In-Order) için iyi düşünülmüş bir dosya yapısının oluşturulması gerekir. Başlıca dosya yapıları büyük oranda ofisinize, müşterilerinize ve meslektaşlarınıza bağlıdır.

Gruptaki fikir birliği ve sıkı çalışma, kuruluş içi bir grup standardı belirleyecektir. Bireylerin bu yapıyı kendi disiplinleri içerisinde takip edebilecekleri bir yapı oluşturmanız gerekir. Modern bir Yalın Ofisinde, hem aşağı hem de yukarı yönlü süreçlere bilgisayarlardan kolayca erişim sağlanabilmelidir.

Şüphede kalındığında, her zaman ortak özelliklere bakın ve alt klasörler oluşturun. Bir klasör nadiren 20’nin üzerinde dosya bulundurmalıdır.

Klasörler ve dosyaların isimlendirilmesi de titizlikle yapılmalıdır. Benzer dosyalar numaralandırılmalı ve isimleri kolayca aranabilen yaygın isimlerden oluşmalıdır. Dosyaların gerçek içerikleri ile doğrudan bağdaştırılamıyor ise, dosyaların isimlendirilmesi için oluşturulacak kurallarda, tarih, yer ve benzeri isimlendirmeler önerilmez.

Yapı ve dosya isimlendirme kuralları bir klasöre ait olmayan bilgilerin kolayca tasnif edilmelerini sağlamalıdır. Alt klasörler, birbiri ile ilgili olan tüm dosyaların anlaşılabilir bir biçimde düzenlenmesine yardımcı olur. Bu da bilgi girişi yaparken ya da bilgiyi ararken herkesin aynı verimliliğe sahip olmalarına olanak sağlar.

Sınıflandırma ve düzenleme aşamalarından sonra Temizleme gelir. Temizleme, dosyaları ve depolama alanını kapsayarak bilgisayarın dijital sağlığını belirler.

İnternet gezinme belleğini silmek gibi görevleri yerine getirmek, bilgisayarınızın internet gezinme programının daha hızlı yüklenmesini ve daha verimli çalışmasını sağlar. Yaygın olarak gözden kaçırılan diğer bir görev ise, zaman içerisinde büyük ölçüde bilgileri biriktirecek olan çöp kutusunu boşaltmaktır.

Virüs, spyware ve adware temizleme ve silme işlemi, bilgisayarınızın tam potansiyelde çalışmasını sağlar. Bu problemlerden dolayı muhtemelen kaybedilmiş olan hız, hareket ve taşınmayı kapsayan israfları artırabilir.

Hataları azaltmak için bilgisayarlarınızın işletim sistemlerini güncellemek önemlidir. Güncellemeler, bilgisayarların istikrarı için ve çalışmalarınızın ve geçmiş verilerinizin korunması için önemlidir. Bu tür basit önlemler, 5S temizleme işini başarılı bir şekilde uygulamanızı sağlarlar.

Kolay erişim, silme ve mantıklı standartlar, uzun süreli bilgisayarlarla ilgili 5S’in başarısının köşe taşlarıdır. Çalışma masalarına yakın olmalı, hatta yapılan işe dahil olmalıdırlar.

Bütün bu çabaları sürdürmek şirketinizin başarısının anahtarı olabilir. Standartlaştırılan ve takip edilen tüm 5S elemanları ile sağlıklı dijital ve fiziksel bilgisayar etkileşimlerini kısa sürede elde edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

5S Kırmızı Etiket Kullanımı

5S Kırmızı Etiket Kullanımı nasıl olmalıdır? Kırmızı etiket nerelere asılmalıdır ve kırmızı etiket uygulaması sırasında sorulması gereken soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz. 5s Kırmızı Etiket Nelere Kırmızı Etiket asacağız ?

Bir Başarı Hikayesi A.B GIDA SAN. VE TİC. A.Ş. ‘de 5S Çalışmaları

BİR BAŞARI HİKAYESİ A.B GIDA SAN. VE TİC. A.Ş. ‘DE 5S ÇALIŞMALARI A.B Gıda Hakkında: 1979 yılından beri yem ham maddesi sektöründe başarılarla dolu ticari deneyime ve birikime sahip olan

5S Nasıl Uygulanır?

5S Nasıl Uygulanır? İşyerinde tertip, düzen, temizlik ve disiplini sağlamak için kullanılan basit ve kolay uygulanabilen bir yöntemdir. 5S, iyileştirme çalışmalarının ve görsel işyerinin temelini oluşturur. 5S beş aşamadan oluşan