Hüseyin AKDUMAN

İzmit’te doğdu. 1973 yılında İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi (İDMMA) Kimya Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Çanakkale Seramik Fabrikaları A.Ş.’de (Çan) Laboratuar Mühendisi olarak bir ekibin başında 2 yıl çalıştı. Hammadde girdilerini ve üretim kontrollerini koordine etti.

Laboratuvar verimliliğini, güvenirliliğini arttırmaya ve kurumsallaşmaya yönelik çalışmalar yaptı. Yeni test metotlarını sisteme soktu. Teknik tekstil sektöründe dünya lideri olan, Kordsa Kord Bezi San. ve Tic. A.Ş.’ ye laboratuvardan sorumlu Mühendis olarak girdi, Kalite Sistemleri Müdürü olarak 26. yılında ayrıldı.

Bu süre içinde;
Lab. Kontrolleri (Hammadde ve yardımcı maddelerin işletmede kullanılıp kullanılmama kararlarının verilmesi ve şikayetlerin tedarikçiler nezdinde yürütülmesi.Yarı mamul ve mamul kontrolleri ve tedarikçi değerlendirmeleri. Ulusal ve uluslararası laboratuvar cros-check’lerin yürütülmesi, Proses kontrolleri (Laboratuvar kontrolünün yanında İstatistiksel Proses Kontrolünün yürütülmesi sonucunda üretimin devam etme veya etmeme kararlarının verilmesi), Tetkik faaliyetleri (İç tetkikler, yurt içi, yurt dışı tedarikçi tetkikleri, müşteri ve belge tetkikleri), İyileştirme faaliyetleri (Çalışma çemberleri, öneri sistemi, 5S uygulamaları), Müşteri şikayetleri ve memnuniyeti (Şikâyetlerin takibi ve sonuçlandırılması), Otomasyon faaliyetleri (Hammadde ve yardımcı maddeler ile mamulün onayını da kapsayan laboratuar otomasyonu, hammadde girişten mamul çıkışına kadar olan süreçte veri toplama ve analizi sonucu karar otomasyonu), Yönetim sistemi faaliyetleri (Hedeflerle yönetim, süreç yönetim, toplam kalite yönetimi)çalışmalarının içinde yer aldı ve sistemlerin kurulmasını, uygulamaların yapılmasını, geliştirilmesini koordine etti.

Dünyanın örnek sanayi odalarından Kocaeli Sanayi Odası’nda ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi’nin kurulması ve Toplam Kalite Yönetimi’nin oluşturulması devamında EFQM Mükemmellik Modeli’nin kurulması, uygulanması, yaygınlaştırılması, öz değerlendirmenin yapılması ve nihayetinde Ulusal Kalite Ödülü’nün kazanılması ile sonuçlanan çalışmalarda danışmanlık yaptı. Yine bu kapsamda Oda’ya Stratejik Yönetim Modelini yerleştirdi. Eğitimler verdi, tetkikçiler yetiştirdi. TÜSİAD-KalDer Kalite Ödülü Denetçiliği yaptı. Bu çalışmaları yürütürken arkadaşı Yılmaz Altaş’ın daveti üzerine Gelişim Yönetim Sistemleri A.Ş.’de de çalışmaya başladı. İzmit Bölge Sorumluluğu’nu kurdu. ISO 9001 ve stratejik yönetim konularında danışmanlık ve eğitim hizmetleri, 5S konusunda eğitim hizmetleri sundu. Belgelendirme ve ara tetkik takımlarında tetkikçi ve baş tetkikçi olarak görev aldı.

Sn. Yılmaz Altaş’ın Sigma Center Yönetim Sistemleri Ltd. Şti’ni 2005 yılında kurması üzerine çalışmalarını burada İzmit Bölge Sorumlusu olarak yürütmeye başladı.

2006 yılında, Sigma Center Yönetim Sistemleri Ltd. Şti’nin kartını da taşıyarak, daha önce danışmanlığını yaptığı Marmara Galvaniz Ltd. Şti.’nde Genel Müdür olarak çalışmaya başladı. Burada ekibi ile birlikte; şirketin karlılığını ve karını arttırdı, büyüttü. Proseslere periyodik raporlamayı getirdi, hedeflerle yönetimi ve kurumsallaşmayı başlattı. Avrupa’nın saygın ve büyük bir şirketi ile ortaklık gerçekleştirdi. Türkiye’nin en büyük “sıcak daldırma” galvaniz tesisinin temelini attı.

2011 yılından itibaren Sigma Center Yönetim Sistemleri Ltd. Şti’deki danışmanlık ve eğitimcilik çalışmalarını yürütmeye devam etti.

Bugüne kadar aralarında; Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Gölcük Deniz Hastanesi,Kocaeli Emniyet Müdürlüğü, Kalibre Boru A.Ş., Lafarge Çatı Çözümleri, Aksoy Alüminyum, Değirmenci Tekstil, Adil Boz Tekstil, Çakıcı Kap, Yaş Söğüt, Arı Yemek, Bezci Kağıt, Ak Plastik, , Promet Metal, Gelişim Yapı, ÇALIK Holding,Bandırma Mermer Sanayi, Etimer Mermer, Hastaş Mermer, Orhan Mermer, Devrek Mermer ve General Mermer’in yer aldığı birçok firmaya kalite yönetimi alanında eğitimler verdi ve/veya danışmanlıklar yaptı.

Halen Sigma Center’de kalite ve verimlilik yönetimi konularında danışmalık yapmakta ve eğitimler vermektedir.

KOSGEB onaylı eğitmen ve danışman olan Hüseyin Akduman; KalDer ve KYÖD üyesidir.