Yılmaz ALTAŞ

Ankara’da doğdu. 1984 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) İstatistik Bölümünden mezun oldu. Türkiye   İstatistik   Kurumu’nda   İstatistik   Uzmanı   olarak dış ticaret istatistiklerinde 3 yıl çalıştı.

Teknik tekstil sektöründe dünya lideri olan Kordsa Kord Bezi San. Tic. A.Ş. de Kalite Mühendisi olarak 7 yıl çalıştı. Entegre Yönetim Sistemleri, EFQM Mükemmellik Modeli, Tedarikçi Geliştirme, Süreç Yapılandırma, Süreç İyileştirme ve Verimlilik Yönetimi konularında önemli sorumluluklar aldı.

Belgelendirme sektörünün öncülerinden, SGS International Certification Services’in Bursa Bölge Müdürü olarak 3 yıl çalıştı. Yönetim Sistemleri ile ilgili çok sayıda eğitim içeriği geliştirdi, eğitmenler ve tetkikçiler yetiştirdi. Bölgedeki belgelendirme tetkiklerini organize etti. ISO 9001, ISO 14001, OHSAS 18001 ve SA 8000 konularında 400’den fazla tetkik takımında baş tetkikçi ve tetkikçi olarak görev aldı.

1999 yılında Gelişim Yönetim Sistemleri A.Ş.’yi kurdu. Altı buçuk yıl Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptı. Yönetim sistemleri alanında eğitmen, danışman ve tetkikçi yetiştirdi. Altı yılda 200’den fazla kuruluşa danışmanlık hizmeti ve 16.500 kişiye eğitim hizmeti sunarak, dönemin en büyük danışman ekibini oluşturdu ve yönetti.

Kalite ve verimlilik yönetimi danışmanlığında lider olma vizyonu ile Sigma Center Yönetim Sistemleri Ltd. Şti’ni 2005 yılında kurdu.

Bugüne kadar aralarında T.C Merkez Bankası, THY, Arçelik, Doğtaş Mobilya, TÜPRAŞ, Coca Cola, Bursa Spor, YEŞİM Tekstil, BOSCH, ÇALIK Holding, BORUSAN Lojistik, PEPSI COLA, BOSSA, Uludağ Üniversitesi Hastanesi, FORD Otosan, HYUNDAI ve İNOKSAN’ın da yer aldığı 200’den fazla kuruluşta kalite ve verimlilik yönetimi alanında eğitimler verdi ve/veya danışmanlıklar yaptı.

“Sorularla KALİTE”, “Sorularla ÇEVRE” ve “5S İş Yeri Organizasyonu” Kitaplarını yayınladı.

Halen Sigma Center’in Genel Müdürü olarak kalite ve verimlilik yönetimi konularında eğitimler vermekte, danışmalık yapmakta ve yazılım geliştirmektedir.