Minitab’ ın Yeni Sürümü Minitab 19 Piyasaya Çıktı!

Minitab’ ın Yeni Sürümü Minitab 19 Piyasaya Çıktı!

Amerika merkezli dünyanın en çok kullanılan istatistik analiz yazılımlarından biri olan Minitab, geçtiğimiz haziran ayında yeni sürümü Minitab 19’ u piyasaya sürdü.

Minitab 19, diğer sürüm güncellemelerinden farklı olarak bu güncellenmesini, görünümünde ve algoritmasında köklü değişikler yaparak piyasaya sundu.

Minitab, yeni sürümü olan Minitab 19 da ana ekrandaki görünümü değiştirerek ekranlar arasındaki geçişi ve ekranların daha düzenli görünmesini sağlayacak yeni ara yüz tasarımını kullanıcıların hizmetine sundu. Ayrıca Minitab, Minitab 19 ile analiz algoritmalarını düzenleyerek Minitab’ ı daha da hızlandırdı.

SigmaCenter olarak Minitab ile istatistiksel analiz eğitimleri veriyoruz. Bu eğitimlerde MS Office Excel’ e alışkın olan kullanıcılar, Minitab’ın bazı kullanım zorluklarından şikayet ediyorlardı. Bu sürümünde Minitab, kullanıcıların bir çok şikayetini gidermiş görünüyor.

Minitab 19 yeni özellikleri neler?

Minitab 19 versiyonundaki en büyük özellik, ana ekrana yeni görünüm getirmeleri. Resimde de göreceğiniz gibi pencereler sabit ve tek ekranda tüm pencerelere hakim olabiliyorsunuz.

  • Session window yani oturum penceresi sabitlendi ve yaptığınız analizleri ve çizdiğiniz grafikleri tek tek veya sayfayı bölerek (split) görebiliyorsunuz.

  • Ana ekranda sol kısımda eski project manager penceresini farklılaştırarak yeni Navigatör bölümü eklendi. Bu bölümde yaptığınız tüm analizleri ve oluşturduğunuz tüm grafikleri sırasıyla listeliyor. Tek tıkla, yaptığınız analizler arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Navigatörü kullanarak oturum penceresinde analizler arasında geçiş sağlayabiliyor ve sayfayı bölerek birkaç sayfayı tek ekranda görebiliyorsunuz.

 

  • Worksheet yani çalışma sayfası artık sabit ve MS Office Excel’deki gibi görünüm kazandırılarak yeni çalışma sayfasını tek tıkla açabiliyorsunuz.

  • Pencereler arası geçişi aynı MS Office Excel’deki gibi sağ alt köşedeki simgelerden sağlayabiliyorsunuz.

 

  • Minitab, yeni sürümünde “Editor, Tools, Windows” menülerini kaldırdı. Yerine “View” (Görünüm) menüsünü ekleyerek ana menüleri sadeleştirdi.
  • Oluşturduğunuz grafikleri ana ekranda gösterildikten sonra artık üzerini çift tıklayarak yeni bir sayfada grafik düzenleyicisiyle grafik üzerinde değişiklikler yapılmasına olanak sağlıyor.
  • Minitab, yeni sürümde arka planda analizlerdeki algoritmaları değiştirerek daha hızlı analiz yapılmasını sağladı.
  • Minitab 19 sadece yeni arayüz güncellemeleri ile gelmedi. Ayrıca yeni veya detaylandırılmış istatistiksel teknikleri de yeni sürümüyle beraber kullanıma sundu.
    DOE için binary response, stepwise regresyon, kapabilite analizi için güven aralığı gibi yeni özellikler eklendi. Yeni eklenen özellikleri daha detaylı görmek için Minitab’ ın istatistiksel analiz listesi sayfasını buradan ziyaret edebilirsiniz.

Minitab 19 yeni sürüm lisans fiyatlarını hemen öğrenmek için lütfen burayı tıklayınız.

Ekrem AKIN
Yalın 6 Sigma Karakuşak

İlginizi Çekebilir

Rekabet Gücümüz 5S Sayesinde Yükseldi – Kedi Collection 5S

Kedi Collection 5S ile Nasıl Tanıştı Kedi Collection, 1995 yılında İnegöl’de ‘Baysal Orman Ürünleri’ adıyla kurulmuştur. 2004 yılında marka tescili sonucu adını ‘Kedi Collection‘ olarak değiştirmiştir. Kedi Collection mutfak grubunda

Gıda Sektöründe 6 Sigma Uygulamaları

Kalabalık iyidir çünkü istatiksel olarak baktığımızda, hayat gerçekten normal dağılım eğrisine göre ilerler. %20’si çok meraklıdır, %20’si yavaş yavaş kaçmayı düşünür, zorunlu gelmiştir buraya, geride kalanlar da ortadaki çoğunluktur. %20’den

ISO 9001:2015 Revizyonu ‘nun Getirdikleri

ISO 9001:2015 Revizyonunun Getirdikleri Kalite Algısı Bu yazımızda ISO 9001:2015 revizyonunun neler getirdiğinden bahsedeceğiz. Üniversite yıllarında hep planlamacı olmaya odaklanmıştım. Kalite dediklerinde kaçıyordum çünkü o zamanlar “ne yapıyorsan yaz, ne