Sorularla ISO/TS 16949 Kitabı

16949-kareISO/TS 16949 Teknik Şartnamenin amacı, hata önleme ve tedarik zincirindeki değişim ve kayıpları azaltmayı vurgulamak suretiyle, sürekli iyileştirmeyi sağlamak için bir kalite yönetim sistemi geliştirmektir.

Bu Teknik Şartname müşterinin uygulanabilir özel şartları ile birlikte, kullananlar için Kalite Yönetim Sistemi Şartlarını tanımlayan bir dokümandır.

Bu Teknik Şartname birden çok belgelendirme tetkikinin yapılmasını önlemeyi ve otomotiv üretimi ve ilgili yedek parça üreticisi kuruluşları için ortak bir kalite yönetim sistemi yaklaşımı getirmeyi amaçlamaktadır.

Bu Teknik Şartname, ISO 9001:2008 ile birlikte otomotiv ile ilgili ürünlerin tasarımı ve geliştirmesi, üretimi ve uygun olduğunda montaj ve servisi için kalite yönetim sistemi şartlarını tanımlar.

Bu Teknik Şartname, üretim ve/veya servis için müşteri tarafından belirlenen parçaların imal edildiği kuruluş tesislerine uygulanabilir.

Destek fonksiyonları, ister tesis içinde veya dışında (örneğin tasarım merkezleri, şirket merkezleri ve/veya dağıtım merkezleri gibi) olsun, tesisi desteklediği için tetkiklerin bir parçasını oluşturur fakat bu Teknik Şartnameye göre kendi başına bir belgeye sahip olamaz.

Bu Teknik Şartname tüm otomotiv tedarik zincirlerine uygulanabilir.

Bu dokümanda normal karakterde yazılı metinler ISO 9001:2008 standardından alınmıştır.

Bu dokümanın italik olarak yazılmış kısımları Uluslararası Otomotiv Görev Gücü (IATF) tarafından oluşturulmuştur ve ISO 9001 standardına göre, otomotiv tedarik zincirine özgü farklı uygulamaları tanımlar. İtalik olarak yazılmış bölümlerin telif hakkı ise ANFIA, FIEV, SMMT, VDA ve otomobil üreticileri Chrysler, Ford Motor Company, General Motors Corp., PSA ,Peugeot Citroën, Renault şirketlerine aittir.

İlginizi Çekebilir

5S Kitabı (5. Baskı)

Kitap Hakkında: Bu kitapta verilen bilgiler, Yalın Yaklaşımlar dikkate alınarak, bir işyeri organizasyonu olarak adlandırılan 5S’ in adımlarına göre hazırlanmıştır. İlk olarak Japonya da kullanılmaya başlamış olan 5S iş yerindeki

Sorularla Kalite Kitabı

Açıklama: Bu kitapta verilen bilgiler, ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi standardı ve diğer ilgili standartlardan alınmıştır (kaynakça da verilen). Bu bilgiler; kimi yerde özetlenerek asıl amaç öne çıkartılmış, kimi yerde

Sorularla Çevre Kitabı

Açıklama: Bu kitapta verilen bilgiler, ISO 14001:2004 Çevre Yönetim Sistemi standardı ve diğer ilgili standartlardan alınmıştır (kaynakça da verilen ). Bu bilgiler; kimi yerde özetlenerek asıl amaç öne çıkartılmış, kimi