Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü Nedir?

Yetkilendirilmiş Yükümlü ve Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü nedir? Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası nasıl alınır? Yapılması gereken uygulamalar nelerdir? Yetkilendirilmiş Yükümlü Uygulaması nedir? Gibi soruların yanıtlarını ve AltaSoft Yönetim Sistemleri Yazılımı ile işinizi nasıl kolaylaştırabileceğinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

yetkilendirilmiş yükümlülük

Yetkilendirilmiş Yükümlü

Firmalara gümrük işlemlerinde bazı kolaylıklar ve ayrıcalıklar tanıyan uluslararası bir statüdür.

Bu statünün verilebilmesi için firmalarda aranan özelliklerden bir tanesi de kayıt sistemlerinin düzenli ve izlenebilir olmasıdır. Bu statüye başvurabilmek için ISO 9001 ve ISO 27001 Yönetim Sistemlerinin son revizyonlarının firmada uygulanıyor olması ve güncel belgelerinin bulunması gerekmektedir.

Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü

Gümrük yükümlülüklerini yerine getirerek, düzenli kayıt sistemi tutan ve izlenebilir olan, emniyet ve güvenlik standartlarına sahip, kendi kontrolünü yapabilen güvenilir firmalara gümrük işlemlerinde imtiyazlar tanıyan uluslararası bir statüdür. Bu gereklilikleri sağlamak zorunda olan firmalara AltaSoft gibi yönetim sistemleri yazılımları yardımcı rol oynamaktadır.

Kimler Yetkilendirilmiş Yükümlü Olabilir?

Türkiye Gümrük Bölgesinde yerleşik, (Serbest Bölgeler dâhil) en az üç yıldır faaliyette bulunan kamu kurum ve kuruluşları ile gerçek ve tüzel kişiler yetkilendirilmiş yükümlü olabilir. 3 yıldan daha az süredir faaliyette bulunan kişilerin durumu ise Bakanlık tarafından ayrıca değerlendirilir.

Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsünün Sağladığı Avantajlar

Yaygın olarak Basitleştirilmiş Usullere İlişkin ve Emniyet ve Güvenliğe İlişkin olmak üzere ikiye ayrılır. Bunlar: ihracatta yerinde gümrükleme, izinli gönderici, eşyanın kıymetine bakılmaksızın fatura beyanı, azaltılmış zorunlu bilgilerden oluşan özet beyan verebilme, eksik belgeyle beyanda bulunabilme, daha az belge kontrolü veya muayeneye tabi tutulabilme ve taşıt üstü işlemlerde de mavi hattan yararlanabilme gibi kolaylıklar sağlar.

Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası Nasıl Alınır?

  • Güvenilirlik,
  • Ticari kayıtların güvenilir ve izlenebilir olması,
  • Mali yeterlilik,
  • Emiyet ve güvenlik.

Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası almak isteyen başvuru sahiplerinde aranan koşullar yukarıdaki gibidir.

Bahsedilen koşullardan Ticari kayıtların izlenebilir ve güvenilir olması koşulunu ve başvuru yapabilmeniz için gerekli olan ISO 9001 Kalite Yönetim Sisteminin uygulanmasını AltaSoft yazılımı sayesinde kolaylaştırabilirsiniz.

altasoft yazılımı

AltaSoft Nedir?

Kuruluşlarda yönetim sistemlerinin sıfırdan kurulmasına ve/veya var olan yönetim sistemlerinin sürdürülmesini ve sürekli iyileştirilmesini kolaylaştırmanıza yarayan bir yazılımdır. Altasof;

  • Modüllerden oluşur. Size ihtiyacınız olan modüller hangileri ise diğerlerini hariç tutarak onları alabilirsiniz.
  • Web tabanlı bir yazılımdır, internetin olduğu her yerden erişilebilir.
  • Kurulum gerektirmez.
  • Esnek tasarımı sayesinde telefon ve tabletlerden sorunsuz kullanılabilir.
  • Kiralanabilir veya satın alınabilir.
  • Kuruluşlara göre özelleştirilebilir.

İlginizi Çekebilir

KOSGEB’ten Üç Yeni Proje Teklif Çağrısı

Kosgeb’ten Üç Yeni Proje Teklif Çağrısı KOSGEB, Kobigel ; KOBİ Gelişim Destek Programı ile “Hızlı Büyüyen KOBİ’lerde Kapasite Geliştirme”, “Bilişim Teknolojileri KOBİ’lerinin, Geliştirilmesi” ve “KOSGEB Destekli Girişimlere İvme” adında üç yeni çağrı yayınladı

IATF 16949 Revizyonu’na Geçiş Stratejisi

IATF 16949:2016 Otomotiv Sektörünün yeni kalite yönetim standardı, Uluslararası Otomotiv İş Gücü (IATF) tarafından yayınlandı. IATF TS 16949 ve IATF ISO 16949 olarak da bilinen bu yeni standart otomotiv sektörü