0224 232 22 73
info@sigmacenter.com.tr
LinkedinYoutubeInstagramFaceBookTreads
logo

Minitab’ın Yeni Sürümü Minitab 19 Piyasaya Çıktı!

Amerika merkezli dünyanın en çok kullanılan istatistik analiz yazılımlarından biri olan Minitab, geçtiğimiz haziran ayında yeni sürümü Minitab 19’ u piyasaya sürdü.

Minitab 19, diğer sürüm güncellemelerinden farklı olarak bu güncellenmesini, görünümünde ve algoritmasında köklü değişikler yaparak piyasaya sundu.

Minitab, yeni sürümü olan Minitab 19 da ana ekrandaki görünümü değiştirerek ekranlar arasındaki geçişi ve ekranların daha düzenli görünmesini sağlayacak yeni ara yüz tasarımını kullanıcıların hizmetine sundu. Ayrıca Minitab, Minitab 19 ile analiz algoritmalarını düzenleyerek Minitab’ ı daha da hızlandırdı.

SigmaCenter olarak Minitab ile istatistiksel analiz eğitimleri veriyoruz. Bu eğitimlerde MS Office Excel’ e alışkın olan kullanıcılar, Minitab’ın bazı kullanım zorluklarından şikayet ediyorlardı. Bu sürümünde Minitab, kullanıcıların bir çok şikayetini gidermiş görünüyor.

Minitab 19 yeni özellikleri neler?

Versiyonundaki en büyük özellik, ana ekrana yeni görünüm getirmeleri. Resimde de göreceğiniz gibi pencereler sabit ve tek ekranda tüm pencerelere hakim olabiliyorsunuz.

minitab-1
  • Session window yani oturum penceresi sabitlendi ve yaptığınız analizleri ve çizdiğiniz grafikleri tek tek veya sayfayı bölerek (split) görebiliyorsunuz.
minitab-2
  • Ana ekranda sol kısımda eski project manager penceresini farklılaştırarak yeni Navigatör bölümü eklendi. Bu bölümde yaptığınız tüm analizleri ve oluşturduğunuz tüm grafikleri sırasıyla listeliyor. Tek tıkla, yaptığınız analizler arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Navigatörü kullanarak oturum penceresinde analizler arasında geçiş sağlayabiliyor ve sayfayı bölerek birkaç sayfayı tek ekranda görebiliyorsunuz.
minitab-3
  • Worksheet yani çalışma sayfası artık sabit ve MS Office Excel’deki gibi görünüm kazandırılarak yeni çalışma sayfasını tek tıkla açabiliyorsunuz.
minitab-4
  • Pencereler arası geçişi aynı MS Office Excel’deki gibi sağ alt köşedeki simgelerden sağlayabiliyorsunuz.
minitab-5
  • Minitab, yeni sürümünde “Editor, Tools, Windows” menülerini kaldırdı. Yerine “View” (Görünüm) menüsünü ekleyerek ana menüleri sadeleştirdi.
  • Oluşturduğunuz grafikleri ana ekranda gösterildikten sonra artık üzerini çift tıklayarak yeni bir sayfada grafik düzenleyicisiyle grafik üzerinde değişiklikler yapılmasına olanak sağlıyor.
  • Minitab, yeni sürümde arka planda analizlerdeki algoritmaları değiştirerek daha hızlı analiz yapılmasını sağladı.
  • Minitab 19 sadece yeni arayüz güncellemeleri ile gelmedi. Ayrıca yeni veya detaylandırılmış istatistiksel teknikleri de yeni sürümüyle beraber kullanıma sundu. DOE için binary response, stepwise regresyon, kapabilite analizi için güven aralığı gibi yeni özellikler eklendi. Yeni eklenen özellikleri daha detaylı görmek için Minitab’ ın istatistiksel analiz listesi sayfasını buradan ziyaret edebilirsiniz.

Minitab 19 yeni sürüm lisans fiyatlarını hemen öğrenmek için lütfen burayı tıklayınız.

Ekrem AKIN
Yalın 6 Sigma Karakuşak